Uzak Masaüstü veya Terminal Hizmetleri Oturumunda Local Printer Üzerinden Çıktı Almak

01.05.2008 | 17:36 Çözümler , Windows , Windows Server 110 Yorum

Varsayılan olarak COM, LPT veya USB ile başlamayan yazıcı bağlantı noktası adları yalnızca Windows Server 2003 ‘te yeniden yönlendirilir. Varsayılan olarak yerel bilgisayarınızda Windows Server 2003 çalıştırmıyorsanız, çok işlevli yazdırma aygıtları DOT4 bağlantı noktalarını kullandıkları için yeniden yönlendirilmeyebilir.

Clinet üzerinde aşağıdaki adımları izleyin ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden çıkın:

1. Başlat‘ı ve sonra da Çalıştır‘ı tıklatın, regedit yazın ve Tamam‘ı tıklatın.
2. Kayıt defterinde aşağıdaki anahtarı bulun ve tıklatın:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Terminal Server Client\Default\AddIns\RDPDR

3. Düzen menüsünde Yeni‘nin üzerine gelin ve DWORD Değeri‘ni tıklatın.
4. FilterQueueType yazın ve ENTER tuşuna basın.
5. Düzen menüsünde, Değiştir‘i tıklatın.
6. FFFFFFFF yazın ve Tamam‘ı tıklatın.

Bu, istemcideki tüm bağlantı noktalarının yeniden yönlendirilmesini etkinleştirir. Düzenlemeden sonra Restart yapmayı unutmayın.

source: support.microsoft.com

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (110)

 1. ibrahim

  Selam Arkadaşım Bneim sorunum uzak masaüstü yaptığım bilgisayarda netsis programı kullanıyoruz. ancak kullandığım terminal bilgisayar windows 7 profesional bu bilgisayardan yazıcılarımı sunucuya gönderemiyorum ancak başka bir xp yüklü olan bilgisayardan uzak masaüstü bağlantısı yaptığımda yazıcıları sunucuya gönderip yerel yazıcımdan çıktı alabiliyorum. win 7 bilgisayarda bildiğim tüm yolları ve internette anlatılan tüm yolları denememe rağmen bir sonuç alamadım bu işi win7 de uygulamamın ve sonuç almamın bir yöntemini anlatabilrmisiniz acaba

 2. Ahmet S

  Selamlar
  uzak masa üstünde tanımladığım yazıcıların TS portlarını değiştiremiyorum.yönlendirilmiş yazıcıda yazıcı özelliklerine girdiğimde bir çok bölüm pasif görünüyor

 3. hakan uzun

  Serhat bey merhaba,
  Server 2008 r2 x64 sunucu üzerinde uzak masaüstü hizmetleri kurulu. (sunucu üzerinden gpedit.msc /bilgisayar yapılandırması / yönetim şablonları / windows bileşenleri / uzak masaüstü hizmetleri / uzak masaüstü oturumu ana bilgisayarı / istemci yazıcısı yeniden yönlendirmesine izin verme — etkin olarak değiştirdim.

  farklı şubedeki terminal üzerinden sunucuya rdp ile bağlantı yapıyorum doğal olarak terminaldeki yazıcılar yüklenmiyor. sunucu üzerinde yazıcılar bölümünde manuel olarak uzak oturum açmış terminal kullanıcısıyla yazıcı ekliyorum ( yazıcı ekle –> yerel yazıcı –> terminal adı\lptX\ –> oki generic printer tanımlaması yapıyorum.

  bu şekilde problemsiz bir şekilde uzaktan lokalimdeki yazıcı üzerinden çıktı alabiliyorum. ve diğer kullanıcılarda uzak bağlantı ile kendi localimdeki yazıcıyı kullanabiliyorlar.

  buraya kadar bir sorun yok. problemim yazıcı tanımlamasının yapıldığı terminal in uzak masaüstü oturumu sonlandırıldığında / sunucu üzerindeki tanımlı olan yazıcı siliniyor;
  ANCAK terminal kullanıcı tekrar oturum açtığında silinmiş olan yazıcı yeniden yüklenmiyor.
  nasıl bir çözüm önerirsiniz ( easy print ve yazıcı yönlendirmesi kullandığımda hem yazıcı karmaşası oluyor hem de çıktı alma konusunda çok sık problem yaşıyorum)

 4. nuri seçkin

  merhaba serhat bey

  İşyerimde modeme bağlamış olduğum 1 adet hp2600n yazıcım var.
  farklı bir şubeden ben bu yazıcıya cıktı gönderebilirmiyim? fakat işyerimde bilgisayar yok kullanabilen adamda yok.
  ben laptopla geldiğimde bi sıkıntı yok ancak ben olmadığımda uzaktan oradan cıktı alabilirmiyim. binevi eprint yazıcı olarak mevcut network yazıcımı kullanabilirmiyim. şimdiden teşekkürler

 5. naci

  Merhabalar hocam.
  2003 64 bit server a hp laserjet p1102 icin driver kurulumunu gercekleştirdim fakat bi sonuc alamadım.
  aynı zamanda client makinada dediginiz register ayarlarınıda gercekleştridim fakat yine olmadı.
  client tan server a rdp attıgım zaman yazıcı server a gelmiyor?

 6. GİRAY GURER

  Merhabalar
  merkezde winodws server 2012 kullanıyorum terminal server windows7
  magazada bulunan pc de possfy fiş yazıcısı var magaza servere rdp ile baglanıyor ve her baglandıgında printer’ın baglantı portu değişiyor bu baglantı portunu nasıl sabitliye bilirim.

 7. muslum

  Hocam server 2012 foundation kullanan müşterim var. server yeniden başlayınca yazıcı tanınamıyor. serverda yazıcıyı kaldırıp tekrar yükleyince sorunumuz gidiyor. Server yeeniden başlatınca tekrar aynı şeyler .. ne yapabiliriz acaba. Teşekkürler.

 8. Erdi Söylemez

  merhabalar

  işyerimde aclass marka barkod yazıcı var. makine gayet güzel çalışıyordu. fakat pc (kapalı olmasına rağmen) iki gün önce otomatik güncelleme yaptı. ve ertesi gün yazıcıdan fiş çıktısı alamadım. yazıcıyı pc den kaldırdım ve teknik servisin söylediği driveri pc ye yükledim ama bu sefer yazıcı anlamsız simgeler yazdırmaya başladı. sınama sayfası yazdır dediğimde sonsuza kadar yazdıracak bıraksam. test sayfasını düzgün yazdırıyor.

  teknik servis, yazıcı bağlantısının usb olması gerektiğini söylüyor ama pc com bağlantısı olarak görüyor.teknik servis,yazıcının com olarak görmesini yazılımsal hata olarak gördü ama yazıcının com bağlantı desteği olduğu yazıyor. yazıcıyı başka laptopa bağladım ve usb girişi olarak algıladı. size sorum pc nin yazıcıyı usb olarak görmesi için ne yapmam lazım? güncellemeden sonra çalışmamasının sebebi nedir?

  teşekkürler…

 9. murat

  mrb com ve usb cıkışlı aclass marka fiş yazıcım var vega programından cıktı almak istiyorum vega programı com1,com2 com3, ve lpt1,lpt2,lpt3 gibi yazıcı ayarları var ben com 2 de bilgisayarıma kurdum test yazıcısını yazıyor ama vega dan gönderdiğim de yazıdırmıyor. bu konuda bilginiz varsa benimle paylaşırsanız çok memnun olurum tşk iyi çalışmalar

 10. Volkan Cesur

  Merhabalar; Windows XP Client PC ‘miz var . Server 2008 ‘den çıktı yaptığımızda HP 1102 yazıcımıza 1.02 dakikada ulaşıyor. Bir fikri olan var mı acaba ?
  Saygılarımızla

Yorum Ekle