Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar?

27.01.2008 | 19:07 Gereksiz Bilgiler 24 Yorum

tavukveyumurta.jpgYıllardır süre gelen bir geyiktir aslında bu. Her yaş kesiminde farklı algılanıp farklı yorumlanır ve üzerinde komik espriler döner. Hele biz Türk’lerin yorumları daha bir yaratıcı, daha bir ilginçtir. “Yumurta tavuktan çıkar, yumurtlamak nereden geliyor sanıyorsun” ya da “O yumurtadan çıkan tavuk değil civcivdir bir kere” gibi…

Bir gurup İngiliz düşünür ve uzman bu konuyu ele almışlar ve tartışmaya son noktayı koymuşlar. ”Yumurta tavuktan önce vardı, yani tavuk yumurtadan çıktı…”

Sorunun cevabı genetik materyalin (kromozomlar üzerinde kalıtsal özellikleri taşıyan yapı kitlesi) bir organizmanın hayatı boyunca değişmediği, bu nedenle daha sonra tavuk olarak adlandırılacak ilk kuş türünün ilk önce ”embriyon” olarak bir yumurtanın ”içinde” oluşması gerektiği fikrinde saklı…

İngiltere’nin doğusundaki Nottingham üniversitesinden Profesör John Brookfield, tarih öncesi çağlarda bugün tavuk olarak adlandırılan türün, bir yumurta içinde embriyo olarak oluştuğunu söyleyerek yumurta içinde büyüyen ve ileride tavuk haline gelecek organizmanın tavukla aynı DNA’ya sahip olduğunu kaydetti.

Brookfield, yaşayan türe ait ilk ”maddenin” bu yumurta olması gerektiği konusunda şüphe bulunmadığını, ”bu nedenle yumurtanın kesinlikle tavuktan önce var olduğunu” savundu.

Genetik uzmanı Brookfield’e, Londra’daki King’s College’den Profesör David Papineua ve İngiliz Tavuk Üreticileri Federasyonu Başkanı Charles Bourns da destek verdi.

Bilim felsefesi uzmanı Papineua, ”mutasyona uğramış yumurtanın, ‘tavuk olmayan’ ebeveynlerden türediğini, yani bunun tavuk yumurtası olmadığını” öne süren insanların yanıldığını kaydetti. Papineua, ”Bir yumurtanın içinde tavuk varsa, yumurtanın ebeveynleri tavuk olmasa da o tavuk yumurtasıdır” dedi.

Federasyon Başkanı Charles Bourns da, yumurtaların tavuklardan çok önce var olduğunu söyleyerek, ”tavuğun yumurtadan çıktığını” düşünenlere destek verdi.

Bana kalırsa bu soruyu olayın asıl kahramanı horoza sormak lazım. Gerçi ona da sormuşlar ama cevabı ben söylemiyorum :))

Yazı Etiketleri:

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (24)

 1. m.talha

  hroz olmadan tavuk yumurtlayamaz

 2. Serhat

  tavuk yumurtlamadan horoz da olmaz ama ?

 3. Semih AVCI

  Merhabalar,

  Öncelikle yazılarınızı yakından takip ettiğimi, tarzınızı ve sorunlara yaklaşım açınızı beğendiğimi belirtmek isterim.

  Tavuk yumurta polemiği daha çok geyiğe sahne olacaktır muhtemelen. Aynı zamanda bu paradoksun çözümü muhtemelen yaradılışın aydınlatılması olacaktır belkide sonsuza kadar saklı kalacaktır.

 4. Gökşen

  Bunu çözmek zor değil tabi biraz eğlenceli olması açısından o kadar tavuk oyumurtadan çıkabilir mi? tabiki yumurta tavuktan çıkmıştır :)

 5. ali

  çok gıcık

 6. Omer

  Olaya dini açıdan bakarsak;

  çamurdan yaratılan Tavuk ve horozdan yumurta çıktı..

  .

 7. miray işel

  hay allah ne zormuş ama bu site sayesinde buluverdim

 8. eren

  güzel

 9. eren

  güzel ama niye 14 günde yumurtadan yavru cıkıyo

 10. Tolga

  Biraz daha kafaları karıştıralım.

  Tavuk olarak doğmuş kümes hayvanı ameliyatla horoz olup üreme organlarını aldırmaz ise yumurtlayabilirmi, yumurtlar ise bu kümes camiasında hoş karşılanırmı, hadi hoş karşılandı bu horozun yumurtasını yemek caizmidir.Hadi caiz diyelim biz gerekli vitamini yinede alabilirmiyiz?

  Buyrun size polemiğin kralı :)

 11. nebahat

  bence yumurta tavuktan çıkar yumurta çatladığında civciv olur daha sonra tavuk olur

 12. Ekn

  Bence sorunun cevabı Yumurta tavuktan çıkar olcak.Çünkü dünyaya ilk başta bi yumurta gelip içinden tavuk çıkıp neslini devam ettirmedi.Dünyaya başta tavuk ve horoz geldi yumurtalar sonra çıktı.Bu sorunun cevabını çözmek için yaradılışı çözmek lazım.

 13. ahmet

  bence bu bilgi yanlışşş

 14. selo

  insan yaradılışını baz alıcak olursak mantıklı olan bir horoz ve tavuğun yaratılmış olması lazım sonra yumurta çıkar herhalde

 15. rozelin

  yumurta tavuktan çıkar

 16. eda ece

  yumurta tavuktan çıkar

 17. Cengiz Akdere

  Ya neden sadece tavukla yumurta konuşuluyor. İnsanın ve diğer canlılarda olduğu gibi her mahlûkun bir ilk yaratılışından sonra üreme devam etmiş kimi doğum yöntemi ile bazı canlılarda ise tavuk, kuş, kaplumbağa gibi canlilarda yumurtlama yöntemi ile üreme gerçekleşiyor.

 18. Manyak akrep kızı

  Bir yumurta kırip yiyeyim en iyisi

 19. Nisa

  Bu ne yaa bu sorunun cevabı ne

 20. angut

  hangisi hangisinden çıkarsa çıksın sonuç olarak bir çıkışın olması

 21. Beste

  Ben bulamadım bulan lutfen yazsın yarına kadar bu konuyu ogretmene verıcen lutfen

 22. serkan karatepe

  YUMURTA TAVUKTAN CIKTI…ÇÜNKÜ YUMURTANIN DIŞ KABUĞU KALSİYUMDAN VE ^^SADECE TAVUK RAHMİNDE OLUSAN MİNERALLERDEN OLUSUR^^ LÜTFEN KAFA KARISTIRMAYALIM…CEVAP YUMURTA TAVUKTAN CIKTI OLACAK…

 23. ufuk

  bence yumurta tavuktan çıkar çünkü tavuk kuluçkaya yatmazsa yumurtadan hiç bir şey çıkmaz bu yüzden tavuk yumurta dan önce yaratılmış ki tavuk yumurtayı doğup kuluçkaya yatsın diye bu yüzden yumurta tavuktan çıkar

 24. ufuk

  evet sonuç yumurta tavuktan çıkar

Yorum Ekle