Lazerin Keşfi

16.12.2007 | 08:58 Gereksiz Bilgiler 7 Yorum

Albert Einstein’nin eseridir diyebiliriz ..

Lazer (İngilizce LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) fotonları uyumlu bir hüzme şeklinde oluşturan optik kaynak.

Lazerin temeli atom veya molekül enerji düzeyleri arasındaki elektron geçişleri ile oluşan ışık fotonlarına dayanır. Bir atomun iki enerji düzeyi E2 ve E3 olsun ve E3 > E2 farzedelim. Minimum enerji ilkesine göre atom veya moleküller düşük enerji seviyesinde olmak istediklerinden E3 seviyesindeki elektron kendiliğinden E2 seviyesine inecektir. Ama bu sırada enerjisi E3E2 = hν olan bir foton salar. Burada ν fotonun frekansıdır. Eğer elektron bu salınımı kendiliğinden yaparsa salınan fotonun yönü tamamen rasgeledir. Ancak eğer E3 düzeyinde ki foton E3E2 enerjisindeki başka bir fotonla etkileşerek E2 düzeyine inerse bu şekilde salınan fotonun yönü ve fazı geçişe etki eden fotonla aynı olacaktır. Bu ikinci geçiş biçimine uyarılmış salınım (stimulated emmision) denir ve lazerin çalışmasının ana ilkesidir. Şimdi çok sayıda atomdan oluşan bir sistem ele alalım. Başlangıçta atomlar en alt enerji düzeyinde bulunduklarından bir şekilde atomların E3 düzeyine çıkarılması gerekir. Bu pompalama(population inversion) olarak adlandırılır. Ayrıca E3 ve E2 arasındaki geçişten lazer ışığı elde edebilmek için atomların E3 düzeyinde kalma süreleri E2 düzeyinde kalma sürelerinden uzun olmalıdır. Ancak bu şekilde E3 düzeyinde bulunan atomların sayısı daima artacaktır.. Class 1 ile 4 arasında değişen risk dereceleri mevcuttur. En basit tür üç düzeyli lazerdir. Lazerler, günlük yaşamda sıklıkla kullanılmaktadırlar. Örneğin, süper marketlerde ürün fiyatlarını, CD’lerden müziği, DVD’lerden de filmleri okumakta lazerlerden faydalanılmaktadır. 15 mw’ın üstündeki lazerler göze anında zarar verebilir. 100 mw’nin üstü ise kibrit yakabilir ve değişik yüzeylere yazı yazabilir.

Wikipedia

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (7)

 1. Mustafa Tanriverdi

  Güzel bir anlatım olmuş

 2. yasemin

  iyi yani lazerle ama işim olmaz

 3. derya

  niye lazeri

 4. yasemin

  bu arada ama beğendim çok güzel ama işte benim hiç alakam yok

 5. mehmet ali

  yazındaki zarar verme derecesi 100 miliwat mı yoksa 100megawatmı merak ettim benim kullandığım fiber sistem 20 Watlık bi laser o yüzden sordum bunu ama doyurucu bi bilgi vermişsiniz teşekkürler

 6. Serhat

  bu miliwat değeridir.

 7. MuRaT

  Emeğine sağlık Serhat Bey… kısaca da olsa bilgi sahibi oldum… ingilizce açılımını bile öğrenmek güzel oldu..

Yorum Ekle