ilk sıcak hava balonu

04.06.2008 | 10:25 Gereksiz Bilgiler 1 Yorum

İlk Sıcak Hava BalonuBalon ilkel bir hava taşıma aracı. Dünyanın ilk sıcak hava balonu 1978 yılında Montgolfier kardeşler tarafından uçuruldu ve ilk istikamet Parsi oldu.

Bir sonraki uçuş ise 19 Eylül 1783’te, aralarında Benjamin Franklin’in de bulunduğu kalabalık karşısında tekrar Paris’e yapıldı. 6 millik bu uçuşta Montgolfier kardeşlere bir ördek, bir horoz ve bir koyun eşlik etti.

Ardından gelen 3üncü uçuşta ise Pilatre de Rosier ve Marquis d’ Arlande, Montgolfier kardeşlerin, üzerinde güneş tanrısı Apollo’nun altın rengi yüzünü taşıyan “Mavi Küre”siyle yeryüzünden göğe yükselerek dünyanın ilk balon pilotları oldular. Pilatre de Rosier ve Marquis d’ Arlande balonun tabanındaki ateşte saman yakarak balonun kumaşını tutuşturdular, ardından alevleri bir kova su ve bir süngerle söndürdüler. D’Arlande, balonla Paris semalarında süzülürken tanık olduğu sükunet karşısında hayrete düşmüştü. Göğe yükselişlerinden yirmi beş dakika sonra De Rosier ve D’Arlade yavaşça kalkış noktasının beş mil ötesine indi.

Yazı Etiketleri:

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (1)

  1. ömer turan

    Ben ikinci el sıcak hava balonu satın almak istiyorum.Nereye başvurabilirim

Yorum Ekle